„Literacki portrety Innego. Inny i Obcy w kulturze cz.2”

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 2 dni robocze
Cena: 26,25 zł 26.25
ilość szt.

Opis

Teksty opublikowane w tym tomie pochodzą z konferencji naukowej Inny i Obcy w kulturze, zorganizowanej w dwóch częściach w lutym i w maju 2006 roku w Pałacu Staszica w Warszawie, przez Fundację na rzecz Badań Literackich oraz Instytut Badań Literackich PAN.

Obcość, inność to kategorie, które na rozmaite sposoby zrobiły zawrotną karierę w dwudziestowiecznej antropologii, filozofii, badaniach literackich, słowem, w dzisiejszej szeroko rozumianej humanistyce. Ba, stały się jej syrenim śpiewem. I chyba stamtąd, rykoszetem, trafiły do mainstreamowych produkcji kultury masowej. (…) Nie mogło chyba być inaczej, skoro ponowoczesna wiedza o człowieku szuka swego potwierdzenia poprzez zaprzeczne rewizje poprzednich ustaleń. Czy dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek mitycznym bohaterem nie stał się aby nasz dziwny daleki znajomy-nieznajomy, sobowtór, ktoś po freudowsku „niesamowity” (unheimliche, uncanny), ktoś, w kim można rozpoznać siebie, ale za cenę uznania jego jednoczesnej obcości. „Ja to ktoś inny” okazało się zdaniem opisującym naszą kondycję, jak niegdyś „Myślę, więc jestem”.  „Inność” staje się nie tyle przeciwieństwem, co rewersem „tego samego”, jak gdyby oba te pojęcia okazywały się tylko potencjalnościami jakiejś trzeciej możliwości (…) Inność jest zaprzeczeniem tego, co znane, a co w najdoskonalszy sposób manifestuje się jako tożsamość. (…)

Nic więc dziwnego, że inność/obcość intryguje i uwodzi. Staje się wytrychem, który otwiera zamknie wrota percepcji. I że przyciąga młodych adeptów badań literackich, co widać w tekstach pomieszczonych w tomie zawierającym pierwszą z trzech części materiałów z ogólnopolskiej konferencji doktorantów „Inny i obcy w kulturze”, która odbyła się w Instytucie Badań Literackich w lutym i mają 2016 roku. Wielkie tu materii pomieszanie, ale to zrozumiałe. Inność niejako z definicji mówi różnymi językami i pod różnymi postaciami się skrywa.

Marek Zaleski (fragment wstępu)

 

Dane szczegółowe

tytuł Literacki portrety Innego. Inny i Obcy w kulturze cz.2
autor red. Paweł Cieliczko i Paweł Kuciński.
wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN, Fundacja na rzecz Badan Literackich
rok wydania 2008
numer wydania I
liczba stron 292
okładka miękka
wymiary 22cm x 15cm x 1,5cm
ISBN 978-83-61552-01-7

Recenzje (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl