Wybrałyśmy dla Was pięć pozycji, które naszym zdaniem idealnie pasują do nadchodzących, jesiennych dni. Poniższe książki same miałyśmy okazję przeczytać przygotowując dla Was ten wpis. Niektóre znajdziecie w naszej internetowej księgarni www.drugastronapoznania.pl już teraz.

Zobaczcie jak różne mogą być książki związane z Poznaniem.

 

Poznań. Miasto grzechu, Marcin Kącki

miasto.png

Marcin Kącki w reportażu o Poznaniu powraca do tematu trudnego - afery pedofilskiej w Słowikach, którą ujawnił w książce Maestro. Ludzie związani z Poznanie na różne sposoby, stanowią główne tło historii, która nadal oddziałuje na współczesność. Poznań w  reportażu jest dwuwymiarowy – z jednej strony  pełen jest osób sumiennych, dbających o szczegół i rzetelnych, oddanych tradycji i przywiązanych do tożsamości narodowej z drugiej strony, ludzi pełnych uprzedzeń i pozbawionych większych refleksji.

Jego opowieść o mieście składa się z kilku mikroreportaży, w których znajdziecie m.in. historię Marii Rataj, Stanisława Barańczaka czy Małgorzaty Musierowicz.

 

 Arcymistrz, Piotr Bojarski

865cf0d3c8177a1b7-arcymistrz_400.jpg

Do tego, że Poznań kryminałem stoi chyba nie musimy Was przekonywać. Chciałybyśmy Was za to przekonać do kryminałów Piotra Bojarskiego osadzonych w przedwojennym Poznaniu. W szczególności do Arcymistrza, który już niedługo będzie dostępny w naszym sklepie. Główny bohater – trzydziestoletni aspirant policji – Zbigniew Kaczmarek staje przed trudną zagadką, na której rozwiązanie ma mało czasu, krąg podejrzanych natomiast jest spory. Ktoś grozi śmiercią Aleksandrowi Alechinowi – szachowemu mistrzowi świata, który odbywa właśnie tournée po Polsce, zachwycając wszystkich swoim talentem.

Szachy, śmierć, śledztwo i gonitwa z czasem, cóż więcej trzeba!

Wkrótce dostępne u nas! :)

 

Miastonauci, Tytus Brzozowski

miastonauci-WqFG.png

To propozycja dla dzieci i rodziców, ponieważ książka angażuje obydwie strony. Warto zostać MIASTRONAUTĄ i wciągnąć się w baśniowy świat książki Brzozowskiego, pełnych odniesień do architektury polskich miast.

W Miastonautach poukrywane są różne zagadki – można śledzić chłopca wędrującego z pingwinem śladem tajemniczej dziewczyny, a także szukać na każdej planszy odpowiednią liczbę kostek domina, spaceinvaderów czy pingwinów.

Książce towarzyszy strona internetowa, na której można szukać budynków i zagadek: miastonauci.pl

 

Historia Grupy MTP  w 100 budynkach, Paweł Cieliczko

budynki.png

Trzecia część z serii opowieści o Targach Poznańskich. Tym razem autor koncentruje się na targowej architekturze, nie bez powodu oczywiście, to jeden z najdynamiczniej rozwijających się terenów w Poznaniu. Książka jak dwie pozostałe pozycje z serii zbudowana jest na przejrzystym schemacie. Z lewej strony znajduje się fotografia danego budynku, obok tekst dwujęzyczny, polsko-angielski.

Wiele budynków opisanych w "Historii Grupy MTP w 100 budynkach, już nie istnieje. Powodów było kilka, albo były to wytwory stricte targowe, budowane z okazji wystaw lub też nie przetrwały próby czasu, albo zastąpione zostały nową wizją. Jaki pisze we wstępie Prezes Zarządu Grupy MTP Tomasz Kobierski "To było zawsze miasto w mieście, osobny mikroświat. Na co dzień zamknięty i uśpiony, otwierający się i ożywający podczas imprez targowych. Mikroświat stworzony po to, by prezentować produkty i rozmawiać o interesach. Musiał być funkcjonalny, ale również reprezentacyjny”.

 

 

 Australia, no worries. Tasmania, Radosław Nawrot

australia-no-worries-tasmania-2Qt0.png

Tasmania to mało odwiedzana wyspa, surowa, nieprzychylna obcym. Nawrot zabiera nas w samo centrum i przychyla tematy trudne, takie o których raczej nie rozmawia się przy kawie. Takie które ciążą. Autor prowadzi nas za rękę po mało znanych ścieżkach wyspy, zagląda w zakamarki, opowiadając przy tym niezwykle ciekawe historie o diable tasmańskim, o wilku workowatym czy wombacie. Co więcej detale fauny i flory  autor opisuje po mistrzowsku z dbałością o najmniejszy nawet element.  

Tasmania to też opowieść o zanikaniu, zakłócaniu naturalnej równowagi, wreszcie ingerencji człowieka, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszania obszarów życia różnych gatunków roślin i zwierząt.