Czerwcowe ulice. Ulicznik poznański

Wydawnictwo: Druga Strona Poznania
1
Opis

Czerwcowe ulice to książka inicjująca serię Ulicznik poznański.

Prowadzi swych czytelników po miejscach, którymi 28 czerwca 1956 roku kroczyła wielotysięczna manifestacja zdesperowanych robotników, mających odwagę otwarcie wyrazić swój gniew i sprzeciw wobec komunistycznej władzy. Solidarne wystąpienie poznaniaków rozpoczęło zmiany w całym kraju, a Czarny Czwartek stał się symbolicznym dniem, kiedy to władza po raz pierwszy musiała ustąpić przed społeczeństwem.

Bohaterowie tej książki to postaci upamiętnione w przestrzeni miejskiej – patroni poznańskich ulic i skwerów. Są wśród nich ci, którzy tamtego dnia wyszli na ulice, domagając się godnego traktowania, jak również osoby, dzięki którym pamięć o robotniczym zrywie nie zaginęła w pomroce historii. Na kartach publikacji znalazły się także postaci, które na podobne docenienie – uhonorowanie ulicznymi tabliczkami – zasługują, współtworząc panteon bohaterów Powstania Poznańskiego.

Oto bohaterowie opowieści o patronach Czerwca ’56:

Romek Strzałkowski Peter Mansfeld Kazimiera Iłłakowiczówna Jarosław Maciejewski Stanisław Hejmowski Stanisław Matyja Janusz Kulas Jan Suwart Józef Granatowicz Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska oraz Maria Kapturska Zofia Trojanowiczowa Konrad Doberschuetz Lech Trzeciakowski Aleksander Ziemkowski Zapraszamy do spaceru po czerwcowych ulicach i opowieściach!

O serii Ulicznik poznański to cykl książek autorstwa Pawła Cieliczko, które wyrastają z zapału do przemierzania poznańskich ulic, miłości do historii miasta oraz fascynacji ludźmi, którzy to miasto tworzyli. To nie jest przewodnik ani album – choć cechy obu posiada – ale książka miejska. Odkrywa postaci patronujące poznańskim ulicom, pokazuje przeszłość naszego miasta, pozwala zrozumieć jego współczesne oblicze. Buduje lokalną tożsamość i ukazuje wyjątkowość Poznania, sprawiając, że czujemy się w nim lepiej zakorzenieni, bardziej z nim zaprzyjaźnieni i zżyci.

Dane szczegółowe
Język wydania polski
Rok wydania 2018
Oprawa twarda
Liczba stron 100
Format książka papierowa
Wymiar 13.5 x 24.5 cm
ISBN 9788394886530

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.

Koszyk