Opis

Historia Grupy MTP w 100 eksponatach to czwarty tom serii, opowiadającej o dziejach Międzynarodowych Targów Poznańskich. To chyba najbardziej fascynująca podróż jaką zaproponował czytelnikom dr Paweł Cieliczko, autor sześciu niezwykłych albumów o historii Grupy MTP.

Poznawanie eksponatów jakie pojawiały się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ostatnim stuleciu, to próba dotarcia do samego sedna istoty targów. Zdumienie budzą prototypy skuterów, motorów, samochodów i przyczep kempingowych, które nigdy nie weszły do sprzedaży. Prześledzić można rozwój technologii rolniczych, od wozów na sztabowych kołach, przez ciągniki na korbę, po rozwiązania tak niezwykłe, jak samolot odrzutowy do upraw agrotechnicznych. Zobaczyć można pierwsze butelki Coca-coli, jakimi Amerykanie demoralizowali socjalistyczne społeczeństwo. Na targach był też obecne radzieckie sputniki, skafander amerykańskiego astronauty, a także księżycowy kamień. Kosmiczne technologie nie są jednak dla nas tak zaskakujące, jak odwiedzenie kopalni węgla kamiennego ze świdrami, wagonikami, taśmą, którą zbudowano na poznańskich targach.

Historia Grupy MTP w 100 eksponatach to niesamowita wyprawa w głąb historii poznańskich targów, naszego miasta, ale i technologii, które kształtowały naszą rzeczywistość, a dziś nie pozostało po nich nawet muzealne wspomnienie. Książka Pawła Cieliczko to wspaniała lektura, do której można wielokrotnie wracać, oglądać fotografie, czytać komentarze, wyłączyć się na chwilę ze zgiełku i pędu świata, by zobaczyć jak bardzo się on zmienił w ostatnim stuleciu.

 

Dotychczas ukazały się:

Historia Grupy MTP w 100 fotografiach
Historia Grupy MTP w 100 plakatach
Historia Grupy MTP w 100 budynkach
Historia Grupy MTP w 100 eksponatach
Historia Grupy MTP w 100 dziełach sztuki

Dane szczegółowe
Język wydania polski
Rok wydania 2022
Oprawa twarda
Liczba stron 256
Format książka papierowa
Wymiar 23.5 x 16.5 cm
ISBN 9788394886509

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.

Koszyk