Zabytki warte Poznania

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 24,99 zł 24.99
ilość szt.

Opis

 

Zabytki warte Poznania to publikacja powstała z okazji 35-lecia Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu. Jest to obszerny zbiór opisów i fotografii zabytkowych:

  • pomników
  • fontann
  • tablic
  • budowli

znajdujących się w przestrzeni Poznania. W przystępny i zwięzły sposób przedstawia obiekty związane z wieloletnią działalnością TOnZ, pełniąc funkcję swoistej kroniki tej instytucji.  

Książka ta stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznych przewodników po zabytkach Poznania! 

  

_______________________________________________________________________ 

Szanowni Państwo,

bardzo się cieszę, że mogę zachęcić Państwa do zapoznania się z publikacją „Zabytki warte Poznania. 35-lecie działalności Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu” napisaną i zrealizowaną przez dr Pawła Cieliczko. 

Kiedy przed miesiącem zwracałem się do niego z prośbą o przygotowanie okolicznościowego folderu z okazji jubileuszu naszego Towarzystwa, nie podejrzewałem, że powstanie z tego tak obszerna publikacja. Ta kronika działalności poznańskiego TOnZ przedstawia szerokie spektrum działań podejmowanych w mijającym 35-leciu przez kolejne zarządy oraz członków naszej organizacji. Autor przypomniał wydarzenia, inicjatywy i dokonania, o których nie pamiętali już nawet starsi członkowie Towarzystwa. 

Publikacja przybliża liczne działania podejmowane przez kolejne zarządy Poznańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Dzięki ich konsekwencji w Katedrze Poznańskiej pojawiły się epitafia pochowanych w niej piastowskich władców, przypominające, że tu rozpoczęła się historia Polski, a Katedra jest królewską nekropolią. 

Wydawnictwo ukazuje także nasze wieloletnie zaangażowanie w odbudowanie świadomości obecności Zamku Królewskiego w Poznaniu, jego znaczenia dla kraju i faktu, że to właśnie tu rozpoczął się proces odbudowy Królestwa Polskiego przez wielkopolskiego księcia Przemysła II, po dwustu latach rozbicia dzielnicowego.

Książka to także kronika działań Towarzystwa zmierzających do zachowania czy odtworzenia zabytków średniowiecznego i renesansowego Poznania oraz pamięci o tamtych czasach. Służą temu zarówno inicjatywy rekonstrukcyjne, jak i działania upiększające miasto studzienkami, pomnikami, tablicami pamiątkowymi. 

Trudno sobie wyobrazić, że kiedy Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu rozpoczynało swoją działalność, w poznańskiej Katedrze nie było płyt epitafijnych, czy pomnika Klemensa Janickiego, a na Górze Przemysła nie było Zamku Królewskiego. Te wszystkie obiekty tak wrosły w tkankę miejską, że wydaje się, jakby były tu od zawsze, a pojawiły się przecież dzięki zaangażowaniu członków naszej organizacji. 

Tak wspaniała lista dokonań to wspaniałe dziedzictwo, z jakiego możemy być dumni. To jednak także zobowiązanie dla kolejnych zarządów i obecnych członków naszego Towarzystwa, którzy mają obowiązek dokończenia inicjatyw tak pięknie rozpoczętych przez poprzedników. O tych wyzwaniach, jakie stoją przed naszym Towarzystwem, także możecie Państwo przeczytać w tej publikacji. 

Jako prezes zarządu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddziały w Poznaniu jestem szczególnie zobowiązany do skutecznego prowadzenia naszych inicjatyw. Ta publikacja ma dla mnie szczególne znaczenie, bo będzie nie tylko lekturą o dokonaniach poprzedników, ale przede wszystkim planem działań, jakie muszę konsekwentnie prowadzić, by na jubileusz 40-lecie poznańskiego TOnZ, dr Paweł Cieliczko, mógł napisać nową książkę, która pokaże, że jako społeczni opiekunowie zabytków, dobrze wywiązaliśmy się z naszych obowiązków.  

 

Piotr Waśko

Prezes zarządu

TOnZ Oddział w Poznaniu

 _______________________________________________________________________ 

Szanowni Państwo, 

jako najmłodszemu członkowi (wiekiem i stażem) zarządu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu, zaproponowano mi przygotowanie okolicznościowego folderu czy niewielkiej broszury, w której przedstawione miały być działania podejmowane przez Towarzystwo w ciągu 35 lat jego działalności.

Opracowując tę broszurę w pełni zrozumiałem, w jak zacnym, ale także skutecznym towarzystwie się znalazłem. Dzień po dniu, czytając kolejne dokumenty, ze zdumieniem odkrywałem, jak wiele dla Poznania uczynili społeczni opiekunowie zabytków.

Ludzie, którzy tak wiele zrobili dla zachowania pamięci o przeszłości naszego miasta i kraju, którzy sprawili, że do powszechnej świadomości powróciły dawno zapomniane postaci, których zasługą jest, że Poznań został wzbogacony pięknymi fontannami, pomnikami czy Zamkiem Królewskim. 

Należy o nich pamiętać, a pamięć ta powinna być solidniejsza niżeli skromna broszura. 

Publikacja, którą macie Państwo w ręku, jest tylko telegraficznym zapisem inicjatyw, interwencji, dokonań i rezultatów, jakie udało się uzyskać Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu, w ciągu jego 35-letniej historii. 

Jest ona kroniką jego działalności, ale równocześnie hołdem złożonym przeze mnie starszym kolegom i koleżankom oraz naszym zobowiązaniem, że działania tak wspaniale przez nich rozwinięte, będziemy starali się kontynuować w równie ambitny sposób. 

dr Paweł Cieliczko

Dane szczegółowe

tytuł Zabytki warte Poznania
autor Paweł Cieliczko
fotografie Karol Budziński, Paweł Cieliczko, Andrzej Kaszubkiewicz, Tomasz Koryl, Maciej Krawczyk, Justyna „Justisza” Szadkowska, Andrzej Ziółkowski
opracowanie graficzne, skład i projekt okładki Scriptor s.c.
wydawnictwo Wydawnictwo „Druga Strona Poznania”
rok wydania 2018
numer wydania 1
liczba stron 273
okładka miękka
wymiary 14,5x14,5
ISBN 978-83-948865-4-7

Recenzje (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl