Znaczki pocztowe „Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego” — arkusz z Janiną Omańkowską i Heleną Rzepecką

Dostępność: brak towaru
Cena: 60,00 zł 60.00
ilość szt.

Opis

Limitowana edycja znaczków pocztowych z wizerunkami czterech Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego — Anielą Tułodziecką, Heleną Rzepecką, Janiną Omańkowską i Zofią Sokolnicką. 

Znaczki powstały z inicjatywy Fundacji Kochania Poznania na pamiątkę 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego i 100. rocznicy uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych.  

 

Portrety: Agnieszka Zaprzalska

Opracowanie graficzne: Kinga Giżewska

Znaczki sprzedawane w arkuszu. Nie ma możliwości zakupu pojedynczych znaczków.

Znaczki są pełnoprawnymi znaczkami pocztowymi - przesyłka ekonomiczna, gabaryt A (do 350g). 

__________________________________________________

 

Kim są Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego?

Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego to projekt Fundacji Kochania Poznania, który ma na celu przypomnienie Polakom i Polkom, że za zwycięskim powstaniem stoją także kobiety.

Od dawna byłem zafascynowany tym, jak dobrze przygotowane zostało Powstanie Wielkopolskie. Rok temu zacząłem się zastanawiać, jak to się wydarzyło, że na terenie zniemczonym od dziesiątek lat było tylu patriotów i patriotek. Moją uwagę zwróciło Towarzystwo Przyjaciółek Wzajemnego Pouczania się oraz  Opieki nad dziećmi „Warta” założone w przez Anielę Tułodziecką. – mówi twórca idei Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego, dr Paweł Cieliczko – W 100-lecie przysięgi kościuszkowskiej członkinie tego towarzystwa rozdały dzieciom z ubogich rodzin ponad 1000 egzemplarzy polskich książek. Okazało się to jednak mało przydatne, ponieważ dzieci nie potrafiły czytać po polsku. Wtedy zaczęła się ciężką i odważna praca tych kobiet. Organizowały tajne komplety, w których uczestniczyło 1000 uczniów i uczennic rocznie, pisały podręczniki dla uczniów oraz metodyczne, dla nauczycieli.

W kompletach uczono nie tylko języka polskiego, ale także historii Polski, czytano literaturę polską, uczono pieśni patriotycznych i religijnych. To właśnie te niezwykłe kobiety, wychowały pokolenie ludzi, którzy we właściwej chwili stanęli w pierwszym szeregu, by walczyć o wolną Wielkopolskę w odrodzonej Polsce.

Długo szukałem terminu, który trafnie określiłby grupę kobiet, które poświęciły się edukacji w ówczesnych, ciężkich czas. W końcu wpadłem na „Matki Chrzestne powstania Wielkopolskiego. – dodaje dr Paweł Cieliczko.

Więcej informacji o życiu i działalności Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego dostępnych na kochamy.poznan.pl

 

 

 

Recenzje (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl