Najpiękniejsze stoisko na Tragach Książki

Po niemalże dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, wróciły stacjonarne Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne, na których miałyśmy swój debiut, jako Wydawnictwo Druga Strona Poznania. Dzięki uprzejmości Grupy MTP, mogłyśmy zorganizować dla Was najpiękniejsze stoisko na targach, pełne historii, fotografii, dobrych opowieści i porządnej literatury!

IMG_8921.jpg
IMG_8718.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Stoisko, na którym mogłyśmy zaprezentować nasze propozycje wydawnicze, to nic innego jak ekspozycja złożona z archiwalnych zdjęć oraz ciekawostek pokazujących bogatą historię Międzynarodowych Targów Poznańskich.Na jednym uruchomionych telebimów uczestnicy targów mogli zapoznać się z materiałem multimedialnym poświęconym ważnym wydarzeniom targowym.

Największe Wasze zainteresowanie wzbudziła nasza wieża z książek "Historia Grupy MTP" oraz premiera budynków, trzeciej książki z serii targowych opowieści.

Coś dla młodego czytelnika

Tegoroczne targi obfitowały w wiele wydarzeń dla najmłodszych. Oprócz warsztatów, które organizowali wydawcy, młodzi czytelnicy mogli uczestniczyć w ciekawych aktywnościach, dostępnych w Strefie Rodzinnego Czytania, m.in. czytania wrażeniowego i zabaw z książką.

Druga Strona Poznania także przygotowała kącik dla młodego czytelnika. Odwiedzając nasze stoisko mogliście zapoznać się z serią Staś i jego świat, pokolorować wybrane ilustracje z naszych książek, czy też rozwiązać kilka łamigłówek.

IMG_8738.jpg
IMG_8741.jpg
IMG_8910.jpg
IMG_8747.jpg

Coś dla starszych

Na trzech senach, przez trzy dni odbywały się spotkania z autorami, tłumaczami i wydawcami. Wśród znanych nazwisk: Mariusz Szczygieł (udało nam się także odwiedzić stoisko wydawnictwa Dowody na Istnienie, bo targi są także dla księgarzy i wydawców:), Elżbieta Cherezińska, Jakub Żulczyk i Eliza Piotrowska, a także Ryszard Ćwirlej i wielu, wielu innych.

W czasie Targów odwiedzić można było wystawę poświęconą ilustratorskiej twórczości Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka. Wystawa została zorganizowana w ramach cyklu Mistrzowie Ilustracji. Z kolei na wystawie z serii Salon Ilustratorów, można było się  zapoznać z pracami polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej z młodego pokolenia.

Ciekawą inicjatywę zorganizowała także Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury - Performans „Tłumaczenie in vivo”, była to rzadka okazja do podpatrzenie pracy tłumacza na żywo. Tłumacze i tłumaczki w czasie rzeczywistym dokonywali przekładu tekstów literackich z różnych języków.

Śladami targowej architektury - spotkanie i spacer

Na około 30 min. sena zielona należała także do nas! O architekturze targowej rozmawiali Paweł Cieliczko i Joanna Bielawska-
Pałczyńska - miejska konserwator zabytków. Byłyśmy w niemałym szoku obserwując frekwencję, niestety nasi słuchacze stanowili ledwie 1/3 wszystkich zgromadzonych. Po spotkaniu wokół targowej architektury scenę przejęła Katarzyna Barlińska - poczytna autorka młodzieżowych powieści, która potrafi przelać prawdziwe uczucia na karty powieści. Czytelniczki były na tyle zmotywowane, że postanowiły uczestniczyć także w naszym panelu, za co Wam dziękujemy. Chociaż niezamierzenie dziewczyny wysłuchały rozważań o poznańskiej architekturze. 

Spotkanie autorskie Pawła Cieliczko nie mogło zakończyć się inaczej jak spacerem po targach. Autor przygotował dla uczestników wiele ciekawostek, prowadząc grupę wokół budynków targowych i zaglądając także do wnętrza Iglicy, jednego z najbardziej rozpoznawalnego budynku Poznania, opowiadał o obecnych i nieistniejących już budynkach. Spacer trwał około 90 minut.

IMG_8765.jpg
IMG_8828.jpg

Plakat Poznańskich Tragów Książki

Przy okazji i na zakończenie warto także zinterpretował tegoroczny plakat. Jak mogliście się dowiedzieć z naszej drugiej książki „Historia Grupy MTP w 100 plakatach”, targi w plakaty potrafią i niejedno już pokazały. Wracając to tegorocznej grafiki, na różowym tle mamy powielone grafiki otwartych książek. Chociaż tekst przedstawiono graficznie, przez co widzimy tylko linie to jednak mamy do czynienia z różnymi tekstami. Tymy przedstawiającymi prozę i jej różne gatunki, ale też znaleźć można specyficzny dla wierszy zapis. Mamy też książkę napisaną alfabetem  Braille'a, teksty zawierające zdjęcia czy grafiki, jak również teksty zbudowane z samych grafik, obrazów, zdjęć. To wszystko tworzy przestrzeń, w której jest miejsce dla każdego rodzaju publikacji drukowanej. Może w przyszłości znajdzie się także miejsce na plakacie dla książek audio czy ebooków, które zdobywają coraz większe zaufanie czytelników.

W dolnym lewym rogu plakatu pojawiła się uśmiechnięta postać. Kim jest czytelnik? Nie wiemy, twarz zasłania otwarta książka. W szerszym kontekście nie ma to znaczenia, to persona czytelnika, każdego z nas, dlatego w zarysie sylwetki możemy rozpoznać siebie. Postać ma przypięty do koszulki okrągły badzik – logo targów książki.

ptk_plakat_a3.png